Att välja mellan lössnus och nikotinpåsar är ett beslut som alla snusare funderar över nån gång. Det finns något för alla smaker och stilar – det gäller bara att hitta det som passar bäst. 

Vad är skillnaden?

Lössnus: Det traditionella valet. Lössnus ger dig möjligheten att forma din egen prilla, precis som du vill ha den. Smaken är ofta fylligare och mer autentisk tack vare tobakens naturliga karaktär.

Nikotinpåsar: Nikotinpåsar finns både med och utan tobak. De små, diskreta påsarna erbjuder flera fräscha smaker som mint, citrus och bär. Påsar utan tobak tillverkas vanligtvis  av fibrer och ljusa material, vilket minskar risken för rinnighet och missfärgningar.

Snabbare nikotinfrisättning med påssnus

Tillverkare har utvecklat avancerade tekniker för att optimera nikotinupptaget. Detta innebär att:

  • Nikotinfrisättningen är jämn och snabb, tack vare noga designade material i påsarna som möjliggör bättre kontakt med saliven.
  • Många påssnusprodukter innehåller höga nivåer av nikotin, med vissa sorter som når upp till extremt höga styrkor – perfekt för den som söker en kraftfull upplevelse.

Vill du ha bästa möjliga pris på ditt snus? Att köpa snus i bulk är inte bara ekonomiskt – det är också smidigt. Oavsett vad du föredrar kan du enkelt beställa via Snus24, även om du bor utanför Sverige!

Hur står lössnus i jämförelse?

Lössnus är känt för sin långsammare, men stabila frisättning av nikotin. Det ger en mer traditionell och långvarig snusupplevelse, men kan inte konkurrera med de moderna produkternas hastighet och precision.

Nikotinrikedom i dagens snusmarknad

Det har blivit allt vanligare med produkter som erbjuder nikotinstyrkor som tidigare var ovanliga, ibland upp till 50 mg/g. Detta lockar användare som söker intensiv styrka och snabb effekt.

Förutom fördelarna för tänderna är dessa produkter också populära för sin diskretion och fräscha smaker, vilket gör dem till ett modernt alternativ för många. Fler unga snusare väljer nikotinpåsar eftersom de ofta erbjuder fräscha smaker och en modern image. Det finns en trogen grupp snusare som ser lössnus som det enda riktiga alternativet och inte är intresserade av nikotinpåsar.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *